Testovanie na zvieratkách :(
ZÁKLADNÝ VÝSKUM
Cieľom týchto experimentov je lepšie porozumenie zvieraciemu organizmu a približne aj ľudskému. Skúmajú sa hlavne reakcie na podnety a vykonávajú sa aj pokusy, kedy je zvieraťu odstránená časť mozgu. Na tieto pokusy sa používajú hlavne primáty, mačky a potkany.
LEKÁRSKY VÝSKUM
Zvieratá slúžia ako modely pre skúmanie ľudských chorôb, ktoré sú umelo aplikované do tela živočíchov. Súčasne sa skúšajú aj lieky proti týmto chorobám, testovanie je však veľmi nepresné kvôli medzidruhovým rozdielom.
Patria sem:
a) test LD50=test akútnej toxicity
b) test chronickej toxicity
c) Draizov očný test=test akútnej očnej dráždivosti
d) test kožnej dráždivosti
e) test karcinogenity
f) test teratogenity
TEST LD50
Skratka LD50 znamená lethal dose 50%, čo je v preklade polovičná smrteľná dávka. Cieľom je zistiť množstvo látky potrebnej pre usmrtenie polovice testovaných zvierat. Je to najkrutejší z vykonávaných testov.
TEST CHRONICKEJ TOXICIDY
Zisťuje účinok pre celé telo po aplikovaní jednej dávky.
DRAIZOV OČNÍ TEST
Používa sa pre stanovenie dráždivosti látky, ktorá je nanesená priamo do oka. Na tento test sa najčastejšie používajú králiky, ktoré sú na 2-3 týždne v stabilnej polohe. Do oka im je vnesená látka, ktorá pôsobí na jeho povrch. Po ukončení testu sú králiky usmrtené.
TEST KOŽNEJ ZNAŠANLIVOSTI
Stanovuje sa ním toxicita látky aplikovanej na kožu.
TEST KARCINOTENIDY
Zvieratám celý život dávajú látky a lieky, aby sa zistilo, či u nich spôsobujú rakovinu. To sa zistí až po pitve.
TEST TERTOGENITY
Zisťuje sa ním negatívny vplyv určitých látok na vyvíjajúci sa plod.
Všetky tieto testy sú prevádzané na zvieratách bez použitia narkózy! Zvieratá pri nich pociťujú veľkú bolesť. Je dokázané, že zvieratá majú podobné pocity ako ľudia, cítia bolesť, zažívajú stres a všetko mnohonásobne viac než my. Ak sa vám dostal niekedy šampón do oka a štípal vás, predstavte si toto štípanie niekoľkonásobne silnejšie. Pri Draizovom očnom teste králiky tento pocit zažívajú niekoľko týždňov.
TESTOVANIE TOXICIDI CHEMICKÝCH LATOK
Patrí sem už spomínaný test LD50, ale aj test ekotoxicity (vplyv na životné prostredie) a testovanie krmív pre mačky a psy.
GENETICKÉ INŽINIERSTVO
Je to novšia výskumná oblasť, preto zatiaľ ide iba o pokusy, ktoré majú zistiť čo sa stane pri rôznych genetických zmenách.
Účely genetického inžinierstva sú:
1) zvieratá sú zdrojom liečiv
2) xenotransplantácie
3) klonovanie
V xenotransplantácii ide o medzidruhovú transplantáciu orgánov. V Huntingtonskom výskumnom stredisku vedy o živote (HLS) bolo za 5 rokov použitých vyše 400 paviánov na transplantačné pokusy. Srdcia ošípaných boli prišívané ku krčným tepnám paviánov, ale 31% z nich zomrelo hneď po operácii z technických príčin (zabudnuté operačné pomôcky v tele, odber krvi v nesprávnom čase, srdce ešte nebolo rozmrazené,...). Ostatné jedince sa nedožili viac ako 6 týždňov. Tieto pokusy prebiehali opakovane a bez výsledkov.
VOJENSKÝ VÝSKUM
Na zvieratách sú skúšané účinky jadrových, chemických a biologických zbraní. Patrí sem aj vesmírny výskum.
VÝUAKA
Pokusy na zvieratách slúžia ako učebná pomôcka. Nielen mladí chirurgovia sa učia operovať na zvieratách, pričom existuje množstvo alternatívnych metód.
ALTERNATÍVY
Sú to metódy, ktoré nevyužívajú na experimenty zvieratá, ale napriek tomu poskytujú plnohodnotné výsledky.
Medzi náhradné alternatívy patria:
ĽUDSKE BUNKY A TKANIVOVÉ KULTURI
Sú to bunky (rastlinné, živočíšne a ľudské) pestované v laboratóriách. Ich vypestovaním sa dá vytvoriť požadovaná tkanivová kultúra. Výhody sú, že ľudské bunky sa dajú získať pri operáciách alebo z placenty, odstráni sa problém s druhovou rozdielnosťou, testy sa dajú rýchlo vyhodnotiť a dajú sa sledovať priebežne na rozdiel od zvierat, ktoré museli byť najprv zabité.
PROTEÍNOVY ROZTOK
Využíva sa namiesto Draizeho očného testu. Používa sa pri ňom roztok z fazúľ, ktorý reaguje presne tak ako proteín v ľudskom oku. Meraním zakalenia roztoku sa zisťuje škodlivosť na ľudské oko.
ĽUDSKÁ PLACENTA
Pri pôrodoch je väčšinou vyhadzovaná a pritom je to kvalitný materiál na pokusy, ktoré je možné priebežne sledovať.
MIKROORGANIZMI
Využívajú sa hlavne kvasinky a baktérie. Kvasinky pomáhajú stanoviť fotoxicitu (reakcie kože na látku po vystavení svetlu) a karcinogenitu.
POČÍTAČOVÉ A MATEMATICKÉ MODELY
Vyspelosť dnešných technológií už umožňuje presnú simuláciu vplyvu určitých látok, chirurgom simulácie pomáhajú pri učení sa a modelmi sa dá nahradiť aj test toxicity. Počítače dokážu testy zaznamenávať a zabrániť tak ich zbytočnému opakovaniu.
Teraz nasleduje otázka, prečo sa tieto alternatívy nevyužívajú viac ako testovanie na zvieratách. Problém nastáva v dvoch veciach a to vo finančnej a politickej stránke veci.
Schvaľovanie alternatívnych metód trvá pomerne dlho, takže aj v tomto čase naďalej umierajú zvieratá. Finančne je tiež pre firmy výhodnejšie testovať na zvieratách. Cena alternatív závisí od ich typu, ale z dlhodobého hľadiska sú výhodné, lebo ich stačí zakúpiť jednorázovo, pokým nové zvieratá treba kupovať stále.
Aj ty možeš pomocť...
1. Kupuj si len biokozmetiku alebo výrobky označené malým logom s králikom, kde je napísané "Netestované na zvieratách"
2. To, že si ešte nepočul/a , o istej značke, že testuje, to neznamená, že to nerobí.
3. Pomôž to šíriť ďalej! Ale nezabudni ostatných upozorniť, že takmer všetky značky testujú. Odporúč im biokozmetiku.
4. Môžeš robiť aj niečo aktívnejšie, napr. napíš určitej firme list alebo mail, že odmietaš ich výrobky, pretože testujú na zvieratách, ale to je len na tebe.
5. Nedaj sa oklamať, tam kde je napísané dermatologicky testované a nie je to biokozmetika alebo nemá logo, tak to neznamená, že výrobok nebol testovaný aj na zvieratách.
6. Nezabudni na svojho psa alebo svoju mačku. Vieš že výrobky firmy Iams napr. Eukanuba je neuveriteľne kruto testovaná na zvieratách a obsahuje množstvo chemikálií, ktoré škodia tvojmu psovi? Podobne je to aj s Pedigree, Whiskas, Purina, Kitekat....kupuj biogranule alebo priprav pre svoje zvieratá potravu ty. Môžeš vyskúšať aj Propesko a Royal Canin. Nedaj sa oklamať peknými rečami a obalom.
7. Daj si pozor na veterinárov. Sú často podplácaní firmami, ktoré vyrábajú krmivá testované na zvieratách, preto ti ich budú ponúkať ako vynikajúce krmivá.
Nezabudni na zvieratá pri kupovaní kozmetiky! Vieš že sú to nedobrovoľné obete surového zneužívania pri pokusoch. Nepodporuj firmy v niečom takom! Pokusy na zvieratách sú kruté a často zbytočné. Existuje množstvo alternatívnych metód, ktoré nie sú pre zvieratka bolestivé a smrtiace !!
Pozrite sa na tieto hrozné obrazky:
Niektoré obrázky sa vám zdajú možno odpudzujúco.Ale otvorme oči a pozrime sa na realitu.Veď toto všetko zapríčinil človek.Zabráňme tomu.Ja by som veľmi rada nejako tomu zabránila ale som len jedno male zrnko piesku v púšti a moje slovo este nič nedokáže, ale prosím aspoň vás netýrajte svoje zvieratá majte ich radi a darujte im lásku ktorú stratili keď ich odobrali od matky.Nahraďte im ju.Ďakujem vám vopred.
Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk