OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Cirkus‚ pre nás zábava pre nich utrpenie

Cirkus býva väčšinou zábava spojená s príjemným zážitkom vidieť naživo obyčajné alebo exotické zvieratá predvádzať rôzne triky a kúsky.Človek by sa však mal zamyslieť, aká je skrytá tvár cirkusov a v akých podmienkach je zviera trénované a ako je o neho postarané.Treba si uvedomiť, že pre zviera nie je prirodzené jazdiť na bicykloch, stáť na hlavách alebo skákať cez ohnivé kolesá. Tieto veci nepredvádzajú preto, že chcú-ale preto lebo sa boja ich neurobiť.Tréneri pri výcvikoch zvierat požívajú rôzne nástroje, ktoré spôsobujú zvieratám bolesť, v mnohých prípadoch ublíženie na zdraví a úrazy. Existujú svedectvá a rôzne dôkazy napr. natočené na videu, ktoré ukazujú kruté spôsoby zaobchádzania so slonmi-bitie a používanie elektrických šokov, šelmy sú vlečené ťažkými reťazami okolo krkov, udierané palicami, medvede bité dlhými tyčami atď.

Počas predstavenia sú mnohé nástroje skryté za pekným povrchom-sú vyzdobené aby odľahčili svoj pravý význam. Sú im podávané aj rôzne drogy, počas predstavenia ubližovanie na citlivé miesta, prikladanie žeravých platní.Zvieratá sú udierané niekedy až do krvi, kým nevykonajú pri tréningu požadovaný trik. Ak ho správne vykonajú, vtedy dostanú za odmenu neveľké množstvo potravy a vody.Úspešné cirkusy cestujú nespočetne veľa kilometrov po krajinách takmer celý rok. Zvieratá sú uväznené v dobe dlhého transportu v úzkych priestoroch napr. stiesnených prívesných vozíkoch alebo klietkach kde je pre nich minimálny priestor pre pohyb v extrémne teplom alebo chladnom počasí. Nemajú priestor ani pre základné životné podmienky. Majú nedostatok jedla, pitia a veterinárnej starostlivosti. Pri niektorých prípadoch sa zvieratá doslova potkýnajú na vlastných výkaloch.

Niektoré slony prežijú väčšinu svojho života spútané a väznené. Výskumy ukázali, že niektoré slony preziku až 96 percent svojho života v reťaziach, levy a iné šelmy prežijú väčšinu v uzučkých klietkach, kde su buď spárované, alebo je v klietke len jeden.Kvôli týmto spôsobom zaobchádzania dochádza počas predstavení aj k mnohým útokom zvierat na trenérov. Zvieratá sú napäté a pod tlakom čím sa prejaví aj ich agresia. Môže vzniknúť aj agresia voči divákom pretože zviera je prakticky naučené už od narodenia prechovávať strach a hnev voči človeku.

Dôsledky výcviku:-zviera prakticky prichádza o slobodu a vlastný život- sú nútené si pamätať a vykonávať len jednu vec- výkon v cirkuse- cirkusové zviera teda žije len pre svoje "číslo" na predstavení-zviera trpi tzv. stereotypom- pravidelné prechádzanie z miesta na miesto, pravidelný pohyb končatinou...-zvýšená agresia-zviera môže od stresu aj prestať prijímať potravu.Nasťastie, v dnešnej dobe sa vyskytujú aj také cirkusy, ktoré nepotrebuju k svojim predstaveniam zvieratá. Vykonávajú ich len osoby ktoré si uvedomujú, čo vykonávajú a robia to dobrovoľne narozdiel od zvieraťa. Dokonca môžu prejaviť svoje kvality, napr. extrémnu ohybnosť alebo výbornú zručnosť. Cirkus nie je pre zvieratá- fyzicky a psychicky ich ruinuje.Preto radšej navštevujme cirkusy bez zvierat. Nenechajme sa predsa zabávať zvieratami, ktoré su pre zábavu týrané.Zvieratám nepomôže divácke potešenie, ktoré ich viac deprimuje za silných ovácii, hluku a a hlasitej hudby počas vystúpenia.Sloboda Zvierat:"Zvieratá nie sú naše pre zábavu
."

 

PRED OPONOU

 

ZA OPONOU

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk